Skip to content

18 Edgewood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1941

Last Sale Date
Mar 16, 1992

Property Information

Block158.05
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0092

Building Details

Building Class17
DescriptionADD.
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,190
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$311,900
39%
Improvement Value:$478,600
61%
Total Assessment$790,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,804+1.9%
2024$17,477+5.6%
2023$16,550+1.6%
2022$16,283+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941