Skip to content

23 Lessing RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Oct 11, 2001

Property Information

Block158.06
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0092

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,918
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,600
55%
Improvement Value:$255,400
45%
Total Assessment$568,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,061+1.9%
2024$13,803+5.6%
2023$13,071+1.6%
2022$12,861+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000

To:

Sq Ft1,918DeedBook 5833, Page 828

Property Sale

SaleMulti
$248,000
DeedBook 5381, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 4971, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1949