Skip to content

15 Lessing RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block158.06
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0092

Building Details

Building Class17
Description1SS2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,591
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,100
47%
Improvement Value:$322,800
53%
Total Assessment$605,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,101+1.9%
2024$14,824+5.6%
2023$14,037+1.6%
2022$13,812+10.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$685,000

To:

Sq Ft1,591DeedBook 20250, Page 48555

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,591DeedBook 20200, Page 94519Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$289,000
Sq Ft1,591DeedBook 20200, Page 5837Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$157,500
Sq Ft1,591DeedBook 20190, Page 64344Recorded7/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1954