Skip to content

99 Arverne RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Jan 23, 1993

Property Information

Block158.06
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0092

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,402
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,000
47%
Improvement Value:$384,400
53%
Total Assessment$721,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,331+1.9%
2024$18,976+5.6%
2023$17,969+1.6%
2022$17,680+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000

To:

Sq Ft2,402DeedBook 5246, Page 343

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 5087, Page 603

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4808, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1980