Skip to content

10 Birchwood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jan 8, 2025

Property Information

Block158.07
Lot101
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,438
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$296,300
47%
Improvement Value:$334,000
53%
Total Assessment$630,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,900+1.9%
2024$14,626+5.6%
2023$13,850+1.6%
2022$13,627+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

To:

DeedBook 20250, Page 3724

Property Sale

SaleMulti
$469,000

To:

DeedBook 6218, Page 818

Property Sale

SaleMulti
$159,000

To:

DeedBook 5497, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1951