Skip to content

15 Edgewood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block158.07
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,330
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,400
54%
Improvement Value:$252,700
46%
Total Assessment$548,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,024+1.9%
2024$13,766+5.6%
2023$13,036+1.6%
2022$12,826+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,330DeedBook 20240, Page 26548

Property Built

Built

Year Built: 1958