Skip to content

37 Birchwood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1942

Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block158.10
Lot123
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,604
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
44%
Improvement Value:$361,600
56%
Total Assessment$649,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,104+1.9%
2024$13,845+5.6%
2023$13,110+1.6%
2022$12,899+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942