Skip to content

70 Fairview AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 15, 1987

Property Information

Block158.10
Lot129
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,542
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,000
56%
Improvement Value:$247,900
44%
Total Assessment$560,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,703+1.9%
2024$14,433+5.6%
2023$13,667+1.6%
2022$13,447+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,542DeedBook 4974, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1959