Skip to content

38 Chestnut RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block158.10
Lot139
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,197
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,300
47%
Improvement Value:$399,100
53%
Total Assessment$757,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,113+1.9%
2024$17,780+5.6%
2023$16,837+1.6%
2022$16,566+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,197DeedBook 20180, Page 87568

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4946, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1961