Skip to content

94 Lessing RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block158.12
Lot203
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
DescriptionS/6/1284/1BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,528
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$309,800
45%
Improvement Value:$378,900
55%
Total Assessment$688,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,226+1.9%
2024$19,854+32.5%
2023$14,986+1.6%
2022$14,746+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft1,528DeedBook 20211, Page 9936

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 20180, Page 29132Recorded4/5/2018

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6006, Page 141

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5564, Page 523

Property Sale

Sale
$176,500
DeedBook 5299, Page 396

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 4993, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1948