Skip to content

86 Lessing RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 1, 2001

Property Information

Block158.12
Lot206
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,740
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,600
43%
Improvement Value:$408,100
57%
Total Assessment$711,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,609+1.9%
2024$16,305+5.6%
2023$15,439+1.6%
2022$15,191+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 5863, Page 888

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5153, Page 843

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 4981, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1949