Skip to content

74 Lessing RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Dec 24, 2021

Property Information

Block158.12
Lot212
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,916
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$294,000
47%
Improvement Value:$332,000
53%
Total Assessment$626,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,879+1.9%
2024$15,587+5.6%
2023$14,760+1.6%
2022$14,523+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft1,916DeedBook 20220, Page 3997

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5134, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1961