Skip to content

294 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Apr 11, 2015

Property Information

Block158.13
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,260
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,900
50%
Improvement Value:$294,200
50%
Total Assessment$585,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,143+1.9%
2024$12,902+5.6%
2023$12,217+1.6%
2022$12,021+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 12549, Page 9243

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12217, Page 7192

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 4809, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1950