Skip to content

123 Fairview AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1948

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block158.13
Lot192
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,786
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,200
41%
Improvement Value:$411,800
59%
Total Assessment$694,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,284+12.7%
2024$13,558+5.7%
2023$12,825+1.7%
2022$12,615+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft1,786DeedBook 20240, Page 37859

Property Sale

Sale
$529,000
Sq Ft1,786DeedBook 20240, Page 2567Recorded1/12/2024

Property Sale

Sale
$452,000
Sq Ft1,786DeedBook 20230, Page 74010Recorded12/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 1948