Skip to content

11 Birchwood AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jan 30, 1998

Property Information

Block158.14
Lot111
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,200
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,600
45%
Improvement Value:$371,200
55%
Total Assessment$673,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,352+1.9%
2024$18,015+5.6%
2023$17,059+1.6%
2022$16,785+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

To:

Sq Ft2,200DeedBook 5526, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1940