Skip to content

99 Lessing RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 26, 2012

Property Information

Block158.14
Lot253
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,734
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,000
43%
Improvement Value:$431,600
57%
Total Assessment$752,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,223+1.9%
2024$14,944+5.6%
2023$14,151+1.6%
2022$13,923+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,734DeedBook 12382, Page 3884

Property Built

Built

Year Built: 1950