Skip to content

288 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block158.14
Lot256
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,818
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,200
48%
Improvement Value:$337,300
52%
Total Assessment$653,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,563+1.9%
2024$16,259+5.6%
2023$15,396+1.6%
2022$15,148+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 6018, Page 448

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5213, Page 944

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 4804, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1953