Skip to content

11 Arverne RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block158.14
Lot270
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,064
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,600
46%
Improvement Value:$360,900
54%
Total Assessment$668,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,272+1.9%
2024$15,973+5.6%
2023$15,126+1.6%
2022$14,883+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 12295, Page 5805

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5454, Page 580

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5246, Page 387

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5155, Page 309

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 5114, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1971