Skip to content

21 Arverne RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Date
Jan 24, 2024

Property Information

Block158.14
Lot280.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0093

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,759
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,300
37%
Improvement Value:$526,500
63%
Total Assessment$835,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,952+1.9%
2024$22,530+5.6%
2023$21,335+1.6%
2022$20,992+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987