Skip to content

4 Waddington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1967

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 8, 1999

Property Information

Block158.15
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1 1/2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,468
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,300
45%
Improvement Value:$392,700
55%
Total Assessment$719,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,809+1.9%
2024$17,482+5.6%
2023$16,554+1.6%
2022$16,288+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,468DeedBook 5649, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1967