Skip to content

8 Waddington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 4, 2017

Property Information

Block158.15
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,884
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
52%
Improvement Value:$302,700
48%
Total Assessment$627,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,499+1.9%
2024$15,215+5.6%
2023$14,407+1.6%
2022$14,176+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,884DeedBook 20171, Page 10010

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4840, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1963