Skip to content

276 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block158.15
Lot290
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,201
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,300
50%
Improvement Value:$291,200
50%
Total Assessment$582,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,087+1.9%
2024$10,883+5.6%
2023$10,306+1.6%
2022$10,140+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000

To:

Sq Ft1,201DeedBook 12108, Page 5787

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5554, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1950