Skip to content

256 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 29, 2010

Property Information

Block158.15
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,616
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,700
40%
Improvement Value:$484,000
60%
Total Assessment$809,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,912+1.9%
2024$21,509+5.6%
2023$20,368+1.6%
2022$20,041+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,616DeedBook 12277, Page 3352

Property Built

Built

Year Built: 1963