Skip to content

35 Rock Spring RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2010

Property Information

Block158.16
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0015

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,908
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$422,000
61%
Improvement Value:$267,400
39%
Total Assessment$689,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,959+1.9%
2024$33,336+5.6%
2023$31,567-0.8%
2022$31,830+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$194,750
DeedBook 4791, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1920