Skip to content

6 Syme AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block158.17
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,228
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
44%
Improvement Value:$421,200
56%
Total Assessment$746,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,286+1.9%
2024$14,024+5.6%
2023$13,280+1.6%
2022$13,066+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,230DeedBook 20190, Page 89193

Property Sale

Sale
$306,500
DeedBook 12336, Page 8890

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 5589, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1963