Skip to content

8 Syme AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jun 8, 2023

Property Information

Block158.17
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,296
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,000
45%
Improvement Value:$407,100
55%
Total Assessment$738,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,530+5.4%
2024$15,679+5.6%
2023$14,847+1.6%
2022$14,608+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft2,296DeedBook 20230, Page 37661

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6129, Page 555

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5320, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1965