Skip to content

15 Waddington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$468,316
Last Sale Date
Nov 24, 2008

Property Information

Block158.17
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,814
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,000
43%
Improvement Value:$446,000
57%
Total Assessment$777,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,230+1.9%
2024$17,895+5.6%
2023$16,946+1.6%
2022$16,673+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$468,316

To:

Sq Ft2,814DeedBook 12170, Page 8873

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5029, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1965