Skip to content

11 Waddington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Dec 9, 2015

Property Information

Block158.17
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,312
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,000
41%
Improvement Value:$481,700
59%
Total Assessment$812,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,919+1.9%
2024$16,608+5.6%
2023$15,727+1.6%
2022$15,474+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,290DeedBook 20160, Page 462

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 12381, Page 1525

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 6369, Page 132

Property Sale

Sale
$423,000
DeedBook 6014, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1965