Skip to content

9 Barone RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1964

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block158.18
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,292
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,900
48%
Improvement Value:$369,600
52%
Total Assessment$709,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,579+1.9%
2024$17,256+5.6%
2023$16,341+1.6%
2022$16,078+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,144DeedBook 20190, Page 63370

Property Sale

Sale
$517,000
DeedBook 12086, Page 2054

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 5127, Page 661

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 4802, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1964