Skip to content

7 Barone RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1964

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 30, 1988

Property Information

Block158.18
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,232
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$333,800
49%
Improvement Value:$351,200
51%
Total Assessment$685,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,844+1.9%
2024$16,534+5.6%
2023$15,657+1.6%
2022$15,405+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 5045, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1964