Skip to content

12 Barone RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block158.19
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,616
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,900
42%
Improvement Value:$452,500
58%
Total Assessment$780,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,127+1.9%
2024$17,794+5.6%
2023$16,850+1.6%
2022$16,579+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965