Skip to content

25 Waddington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block158.20
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,670
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
46%
Improvement Value:$389,800
54%
Total Assessment$715,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,692+1.9%
2024$16,381+5.7%
2023$15,498+1.7%
2022$15,245+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960