Skip to content

28 Edgar RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block158.20
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,312
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
45%
Improvement Value:$389,300
55%
Total Assessment$714,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,198+1.9%
2024$16,878+5.7%
2023$15,969+1.7%
2022$15,708+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960