Skip to content

39 Waddington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 21, 2009

Property Information

Block158.21
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,100
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,200
50%
Improvement Value:$321,000
50%
Total Assessment$641,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,921+1.9%
2024$15,629+5.6%
2023$14,799+1.6%
2022$14,561+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 12224, Page 515

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5944, Page 607

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5433, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1960