Skip to content

12 Gavin RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1972

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block158.21
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,546
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,400
39%
Improvement Value:$513,400
61%
Total Assessment$841,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,118+1.9%
2024$19,748+5.6%
2023$18,700+1.6%
2022$18,400+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,559DeedBook 20180, Page 78565

Property Sale

Sale
$629,500
DeedBook 6373, Page 458

Property Sale

Sale
$316,000
DeedBook 4973, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1972