Skip to content

10 Gavin RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1973

Last Sale Price
$762,000
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block158.21
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,182
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,400
45%
Improvement Value:$406,200
55%
Total Assessment$732,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,094+1.9%
2024$15,799+5.6%
2023$14,960+1.6%
2022$14,720+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$762,000

To:

DeedBook 20250, Page 11278

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,182DeedBook 20170, Page 66926Recorded7/31/2017

Property Sale

Sale
$149,700

To:

DeedBook 4841, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1973