Skip to content

18 Gavin RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 14, 1989

Property Information

Block158.21
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,891
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,300
52%
Improvement Value:$307,900
48%
Total Assessment$636,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,509+1.9%
2024$15,224+5.6%
2023$14,416+1.6%
2022$14,184+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,891DeedBook 5073, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1961