Skip to content

24 Waddington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block158.22
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,072
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
49%
Improvement Value:$338,200
51%
Total Assessment$663,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,422+1.9%
2024$16,121+5.6%
2023$15,265+1.6%
2022$15,020+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft2,072DeedBook 20200, Page 72939

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 5264, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1961