Skip to content

26 Waddington AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1966

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block158.22
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,035
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,000
47%
Improvement Value:$365,700
53%
Total Assessment$693,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,174+1.9%
2024$15,877+5.6%
2023$15,034+1.6%
2022$14,793+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,035DeedBook 20200, Page 2536

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 12442, Page 2677

Property Built

Built

Year Built: 1966