Skip to content

216 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 10, 2005

Property Information

Block158.22
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,136
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,300
41%
Improvement Value:$465,800
59%
Total Assessment$791,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,706+1.9%
2024$17,380+5.6%
2023$16,458+1.6%
2022$16,194+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft3,136DeedBook 6218, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1960