Skip to content

224 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Jun 10, 2004

Property Information

Block158.22
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,033
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,300
49%
Improvement Value:$333,300
51%
Total Assessment$658,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,492+1.9%
2024$16,190+5.6%
2023$15,330+1.6%
2022$15,084+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500

To:

Sq Ft2,033DeedBook 6077, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1963