Skip to content

15 Ridgeway AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block158
Lot28.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage4,747
Acreage1.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$451,200
33%
Improvement Value:$911,400
67%
Total Assessment$1,362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,605+1.9%
2024$26,117+5.6%
2023$24,731+1.6%
2022$24,333+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$960,000

To:

Sq Ft4,747DeedBook 20250, Page 62136

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4883, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1965