Skip to content

13 Ridgeway AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1975

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 1, 2018

Property Information

Block158
Lot28.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,170
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,300
42%
Improvement Value:$489,300
58%
Total Assessment$846,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,617+1.9%
2024$25,146+5.6%
2023$23,812+1.6%
2022$23,429+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft3,069DeedBook 20180, Page 88686

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5322, Page 838

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook 4986, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1975