Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
447 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2007
Property Information
Block159.01
Lot61.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningOB-1
Sq Footage5,760
Acreage---
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$514,500
52%
Improvement Value:$478,500
48%
Total Assessment$993,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $34,905 | +1.9% |
| 2024 | $34,264 | +5.6% |
| 2023 | $32,446 | +1.6% |
| 2022 | $31,924 | +3.0% |
Property History
No events match the selected filters.