Skip to content

11 Old Salem RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1937

Last Sale Price
$853,500
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block159.01
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,836
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,600
42%
Improvement Value:$432,000
58%
Total Assessment$744,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,907+1.9%
2024$15,615+5.6%
2023$14,786+1.6%
2022$14,548+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$853,500

To:

Sq Ft1,836DeedBook 20220, Page 59620

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,836DeedBook 20200, Page 14671Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5635, Page 465

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5221, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1937