Skip to content

25 Old Salem RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1937

Last Sale Price
$108,333
Last Sale Date
Aug 29, 2006

Property Information

Block159.01
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,963
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,400
41%
Improvement Value:$400,800
59%
Total Assessment$675,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,984+1.9%
2024$14,709+5.6%
2023$13,928+1.6%
2022$13,705+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$108,333

To:

Sq Ft1,963DeedBook 6396, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1937