Skip to content

8 Nymph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1985

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Feb 15, 1995

Property Information

Block159.01
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0094

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,890
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,900
39%
Improvement Value:$540,500
61%
Total Assessment$886,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,706+1.9%
2024$25,234+5.6%
2023$23,895+1.6%
2022$23,511+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

To:

Sq Ft2,890DeedBook 5357, Page 445

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4878, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1985