Skip to content

354 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$194,425
Last Sale Date
Aug 29, 1989

Property Information

Block159.02
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,876
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,500
44%
Improvement Value:$373,000
56%
Total Assessment$660,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,349+1.9%
2024$15,068+5.6%
2023$14,268+1.6%
2022$14,039+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$194,425

To:

Sq Ft1,876DeedBook 5094, Page 540

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 4879, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1940