Skip to content

37 Sheridan AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1934

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block159.02
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,544
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$287,500
45%
Improvement Value:$351,300
55%
Total Assessment$638,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,703+1.9%
2024$14,433+5.6%
2023$13,667+1.6%
2022$13,447+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 20220, Page 39382

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook 5977, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1934