Skip to content

13 Sheridan AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2010

Property Information

Block159.02
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,670
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,700
45%
Improvement Value:$336,700
55%
Total Assessment$615,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,544+1.9%
2024$14,277+5.6%
2023$13,519+1.6%
2022$13,302+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 12210, Page 2239

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5832, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1938